Kérdésed van? Hívj minket! +36309535247

Blog
2008.07.31 11:49

Légzésvédelelem - A mérgező anyag ismerete

Légzésvédelelem - A mérgező anyag ismerete

A mérgező anyagok osztályozása

A szilárd és folyékony aeroszolok különböző jellegűek lehetnek:

  • Kellemetlen
  • Allergén vagy irritáló
  • A tüdőt károsító hatású

Legyen szó bármilyen részecskeméretről, a kockázati szint az expozíciós idő növekedésével emelkedhet. A folyékony aeroszolok növekvő mértékű felhasználása megfelelő védőfelszerelés használatát teszi szükségessé függően az aeroszol típusától és az alkalmazott termék összetételétől. Az aeroszol részecskemérete az egyik olyan tényező, amely meghatározó a megfelelő védelem kiválasztásakor.



Az előforduló mérgező anyagok tökéletes ismerete

A vegyi képletek igen összetettek. Egy adott képletnek többféle neve is lehet. Az egyetlen megbízható hivatkozási szám a CAS-szám. CAS: A szóban forgó anyaghoz tartozó CAS-számot kérje forgalmazójától. Szerezze be a nemzetközi anyagbiztonsági adatlapot, amelynek segítségével utánanézhet minden potenciálisan előforduló vonatkozó kockázatnak és tájékozódhat a különböző kerülendő kölcsönhatásokról.



Az adatlapban különböző koncentráció-értékeket is talál.

- WEL (OEL): 8 órás munkahelyi expozíciós határérték (OEL), ppm-ben (milliomod rész) vagy mg/m3-ben (koncentráció) kifejezve

- WEL (OEL): 15 percre vonatkozó (rövidtávú) munkahelyi expozíciós határérték (OEL Short term)

- IDLH: Azonnali végzetes kockázatot jelentő expozícióhoz tartozó koncentráció (Az életre vagy egészségre közvetlen veszélyt jelentő koncentráció értékei)



A nemzetközi anyagbiztonsági adatlap az alábbiakról is információval szolgál:

- A termék vegyi alakja (gáz, gőz, por a hőmérséklettől függően, páratartalom)

- Saját figyelmeztető tulajdonságok (szag, szín)

- Kapcsolódó kockázatok (szem, bőr, rákkeltő hatás, robbanásveszély?)Az Egyesült Királyságban kiadásra kerül a munkahelyi expozíciós határértékek táblázata (WEL), a kiválasztáskor az ebben foglalt értékeket kell figyelembe venni.



A munkaterületen előforduló toxikus koncentráció tökéletes ismerete: ppm-ben vagy mg/m3-ben kifejezve, pl. 150 ppm



A megfelelő védelem kiválasztása: APR, PAPR, SAR vagy SCBA?

A megfelelő légzésvédő kiválasztásakor ki kell számolni a minimálisan szükséges védőfaktort.

Példa: Tegyük fel: A mérgező anyag WEL (OEL) értéke 10 ppm, a szennyezőanyag koncentrációja 150 ppm.

A minimális védelmi faktor értékét úgy kapjuk meg, ha a szennyezőanyag mért koncentrációját elosztjuk a WEL (OEL – 8 órás) értékével, példánk alapján így a végeredmény 15.



Hogyan tovább?

- Válasszon az ön által kalkulált minimum értéknél magasabbra becsült védőfaktorú légzésvédőt. Gondoskodjon róla, hogy a légzésvédő leírása megfeleljen a szóban forgó szennyezőanyagnak, azaz biztosan a megfelelő védelmet nyújtsa.

- Ügyeljen arra, hogy a választott eszköz, az egészségi állapotot, stb. figyelembe véve minden dolgozónak és a munkaterület által megkövetelt használatnak megfeleljen. Ügyeljen arra, hogy a légzésvédő eszköz ne zavarja a dolgozók látását, és ne akadályozza őket a szabad mozgásban, stb. A választott eszköz kompatibilis kell, hogy legyen a többi szükséges személyi védőeszközzel, és úgy kell, hogy használható legyen, hogy eközben ne csökkentse a többi eszköz által biztosított védelmet.

- Ügyeljen arra, hogy a kiválasztott eszköz megfelelően illeszkedik minden dolgozó arcformájához, ellenkező esetben gondoskodjon alternatív modell vagy méret beszerzéséről. Ne feledje, hogy az illeszkedési teszt az Egyesült Királyságban kötelező (bár kivételt képeznek bizonyos motoros működtetésű és levegőrásegítéses eszközök).

- Gondoskodjon róla, hogy a dolgozóitól viselni megkívánt légzésvédők használatáról és karbantartásáról megfelelő oktatást tartson.

- Minél veszélyesebb a mérgező anyag, annál fontosabb, hogy a kiválasztás gondosan és kellő megerősítéssel történjen.



Még egyszer felhívjuk figyelmét, hogy a légzésvédő használata előtt ellenőrizze az alábbiakat:

 

    • Biztosan meggyőződött a maximális oxigénkoncentráció értékéről

 

    • Ismeri az anyag saját jelzéseit, tulajdonságait




Szemet és bőrt érintő kockázat esetén:

A vonatkozó adatokat megtalálja a biztonsági adatlapban és a munkahelyi expozíciós határértékek (WEL) mellett az R-kifejezések között. Pl.: R27 – Bőrrel való érintkezéskor fokozottan mérgező.



Gázok vagy gőzök környezetében kötelező a teljesálarc.

Folyadékokkal való érintkezéskor vagy folyadékok felfröccsenésének kockázata esetén javasolt a mérgező anyagok ellen védő, védőszemüveggel kombinált félálarc viselése.

Ha kétségei vannak, viseljen teljesálarcot.



A gyakorlatban a szem sérülésének kockázata a legfőbb veszély. Nem szabad elfelejtenie, hogy nagyon nehéz egy veszélyes helyzetből kimenekülnie, ha nem lát rendesen, ezért javallott a megfelelő védőszemüveg illetve arcvédő kiválasztása is.