Kérdésed van? Hívj minket! +36309535247

Blog
2008.08.07 09:54

Védőkesztyű veszélyes anyagok, sztatikus feltöltődés ellen

Védőkesztyű veszélyes anyagok, sztatikus feltöltődés ellen

A kéz és a kar sérülésének forrásai veszélyes anyaggal való munka, sztatikus feltöltődéssel vagy áramütéssel járó tevékenység esetében. A megfelelő védőkesztyű kiválasztása vegyszeres munkálatokhoz, sztatikus feltöltődés, áramütés ellen az egyes foglalkozásoknál.

Ma már a gyakorlati életben alig van olyan munkakörülmény, ahol ne használnának valamilyen védelmi képességgel rendelkező védőkesztyűt. A védőkesztyű kiválasztásánál körültekintően kell eljárni, hiszen kezünk, karunk a legtöbb munkafolyamatban részt vesz.



 



Veszélyes anyagok elleni védőkesztyűt kell alkalmazni:

- olajipar,

- vegyipar,

- gyógyszergyártás,

- kozmetikaipar,

- konzervipar,

- élelmiszeripar,

- húsipar.



Veszélyes anyagok okozta károsodások: a veszélyes anyagok megjelenési formája lehet gáznemű, permet, köd vagy aeroszol, szilárd részecskék, vagy fröccsenő folyadék. A különféle manipulatív tevékenységek során a vegyszerek a bőrre kerülve felületi roncsolódást, marást, ill. égési sérüléshez hasonló sérüléseket okozhatnak.

Sokkal nagyobb problémát okoz azoknak a veszélyes anyagoknak a hatása, amelyek a bőrön keresztül szívódnak fel, mivel ezeknek szemmel látható nyoma nincs (biológiai veszélyek, mérgező anyagok, valamint ionizáló sugárzásban, radioaktív részecskékkel szennyezett anyagokkal végzett munkák). Ilyen szempontból a kezünk a legfrekventáltabb felület, mivel nagyon hosszú időn keresztül, vagy sűrűbben érintkezhetünk ezekkel a veszélyes anyagokkal, mint testünk bőrfelületének más részei.



 




    • Azoknak a védőkesztyűknek, amelyeknek meg kell gátolniuk a bőr felületi érintkezését a veszélyes anyagokkal szemben, nem engedheti az ilyen anyagok behatolását vagy átszivárgását a védőréteg felületén keresztül, azon várható alkalmazási körülmények között, amelyekre ezeket a védőkesztyűket készítették. A vegyszerállósági vizsgálatokon megfelelt védőkesztyűkön jelzést kell feltüntetni, amely tartalmazza a vizsgálat során alkalmazott anyagok kódját.

 

    • A jelölésnek megfelelő védőkesztyűt kell alkalmazni a mikroorganizmusok, az ionizáló sugárzás és a radioaktív szennyezettségű részecskék ellen.

 

 




 



Sztatikus feltöltődés veszélye: a sztatikus feltöltődés nem csak az emberre jelent veszélyt, hanem a különféle elektrotechnikai technológiák alkalmazása során a terméket is védeni kell, mert a feltöltődés tönkreteheti a mikroelektronikai alkatrészeket. A gyógyszergyártás során hasonló probléma léphet fel a finompor alakban alkalmazott alapanyagokkal való érintkezés során. A sztatikus feltöltődés miatt a finomporok a kézre ill. a nem megfelelő kesztyűre tapadhatnak.



 




    • felületi sztatikus feltöltődések elleni védelemre, csak az ennek megfelelően bevizsgált védőkesztyű alkalmazható. Minden olyan területen használni kell, ahol az elektromos feltöltődésből adódó kisülés veszélyeztetheti a termékgyártást, magát a terméket ill. a kesztyű viselőjét.




 



 



Elektromos szigetelő védőkesztyűt kell használni:

- elektromos szolgáltatóipar,

- erőművek,

- transzformátorházak.



Elektromos ív húzásakor keletkező veszélyek: az áramkörrel való érintkezéskor fennáll az áramütés veszélye. A legveszélyesebb a kézzel történő érintés, mivel az áramkör zárása a teljes testen keresztül, így a szívet is érintve jön létre. Izomgörcshöz, ill. a szív leállásához is vezethet. A másik potenciális veszély a kéz megégése, mivel ez van a legközelebb az ívhúzás magjához, ahol a hőmérséklet elérheti a 3000ºC-t.



 



 



 




    • az áramütés elleni védőkesztyű kiválasztásánál nagyon fontos az alkalmazott feszültségnek megfelelő védelmi osztály figyelembe vétele.